A jó portréfotózáshoz több különböző készség együttes meglétére van szükség. Nagyon sok benne a változó, többek között biztosítani kell a megfelelő fényt, közel kell kerülni a témához, a fényképezőgépet is elég gyorsan kell kezelni, és a legjobb technológiát kell kiválasztani a feladathoz. Akár teljes képmezős, tükör nélküli fényképezőgépet választasz, például a Canon EOS R8 készüléket a sebesség és a minőség terén nyújtott kompromisszumok nélküli teljesítményéért, akár APS-C tükör nélküli fényképezőgépet, például az EOS R50 készüléket a kisebb méretéért és súlyáért, mindegyiknek megvan az előnye a portrék fotózásánál.
Bármilyen fényképezőgéped legyen is, reméljük, hogy ezek a tippek a segítségedre lesznek a portréfotózás során – legyen szó akár barátokról, családtagokról, érdekes emberekről, akikkel összefutsz az utcán, divatportrékról vagy akár háziállatokról.
A legjobb tippek a kiváló portrék készítéséhez
Válaszd ki a megfelelő objektívet a témád kiemeléséhez
Ha cserélhető objektívű Canon EOS fényképezőgéppel készítesz felvételeket, legyen szó akár APS-C fényképezőgépről, mint a Canon EOS R50, az EOS R10 vagy az EOS R100, vagy teljes képmezős típusról, mint a Canon EOS R8 vagy az EOS RP, akkor egy nagy maximális rekesznyílást biztosító objektív, mint a Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, az RF 35mm F1.8 IS MACRO STM vagy az RF 50mm F1.8 STM választása esetén könnyebb lesz elkülönítened a témát a háttértől. A nagy rekesznyílásból a legtöbbet a Rekesz-előválasztás mód (Av) vagy a Manuális mód (M) használatával hozhatod ki, és próbáld ki az Automatikus ISO beállítást, hogy az expozíció pontosan megfelelő legyen.
Az 50 mm és 100 mm közötti fókusztávolságú prime objektívek az alacsony torzításnak köszönhetően ideálisak portréfotózáshoz, és gyönyörű portrékat eredményeznek. Ha zoomobjektív helyett normál vagy nagy látószögű prime objektívet használsz, mint például a Canon RF 28mm F2.8 STM vagy az RF 35mm F1.8 IS MACRO STM, akkor kénytelen leszel közelebb kerülni a témáidhoz, és kapcsolatot kialakítani velük, és ilyen esetekben a kisebb méretű objektívek kevésbé ijesztőek az alanyok számára.
Zoomobjektíveket is használhatsz, például Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM vagy RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, és a Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM vagy az RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM hihetetlenül sokoldalú, mivel különböző fókusztávolságokkal rendelkezik, így minden portrét a saját ízlésed szerint alakíthatsz, egyetlen objektívvel. Ha már sikerült megragadnod a prímobjektívek lényegét, egy széles zoomtartományú objektív, például a Canon RF 24-105 F4L IS USM, a belső képstabilizálásának köszönhetően kiváló választás a kézből készített fényképekhez, mert lehetővé teszi az alany körüli mozgást, hogy ezáltal különböző hatásokat érhess el. A teleobjektív fókusztávolsága előnyös portrék készítését teszi lehetővé, a maximális 105 mm-es távolság pedig tökéletes a közeli arcképekhez.
A teleobjektív, például a Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM vagy az RF 70-200mm F4L IS USM nagyszerű őszinte portrék készítésére előnyös, 85 mm-es fókusztávolsággal, majd ránagyítva kreatív képeket készíthetsz a szemekről vagy egyéb részletekről.
Ha segítségre van szükséged az objektív kiválasztásánál, a Canon igencsak hasznos objektívkereső eszköze a fényképezőgéped, a megvalósítani kívánt stílus és az általad legtöbbre értékelt jellemzők alapján személyre szabott ajánlásokat ad.
Fogadd el a kihívást jelentő fényviszonyokat
Az éjszakai portrékészítés gyakran nehéz feladat, mert vakura van szükség az elegendő fény biztosításához. A témádat körülvevő természetes fény azonban nagyon hangulatos lehet. Olyasmi, amit szívesen megtartanál a portrédon. A Canon teljes képmezős, tükör nélküli fényképezőgépei, mint amilyen a Dual Pixel CMOS AF II fókuszálórendszerrel ellátott Canon EOS R6 Mark II, képesek automatikusan fókuszálni egészen EV -6.5 értékig, ami még gyengén megvilágított körülmények között is gyakran lehetővé teszi a vaku nélküli felvételkészítést.
Ha mégis vakut használsz, akkor a legtöbb Canon EOS fényképezőgépen, többek között a Canon EOS R100, a EOS R8 és a EOS RP készüléken is rendelkezésre álló Éjszakai portré mód megkönnyíti a feladatodat, mivel megváltoztatja a fényképezőgéped gondolkodásmódját. Ilyenkor vagy a beépített vakut használja, vagy felismeri a vakupapucsra csatlakoztatott Speedlite vakut, és elegendő záridőt biztosít a környezeti fény számára, hogy kialakítsa a kép hangulatát. Ehhez lassabb záridőt használ, és automatikusan megadja a vakuidő beállításait. Állítsd be úgy a témádat, hogy a vaku világítsa be a környezeti fény helyett, és a lehető legjobb eredmény érdekében használj állványt a fényképezőgép bemozdulásának kiküszöböléséhez.
A nagyon fényes környezet túl magas kontrasztot eredményezhet az elkészült portrén. Amikor a témád a háttérből van megvilágítva, sokat segíthet egy vaku. Vagy csatlakoztass egy Speedlite vakut, például a Canon Speedlite EL-100 vakut a fényképezőgéped vakupapucsára, vagy állítsd be, hogy a beépített vaku minden felvételnél elsüljön. A fényképezőgép kiegyensúlyozza a vaku és a napfény hatásait, hogy egy sokkal jobb minőségű képet kapj, amelynek mindkét eleme – az alanyod és a háttér is – optimális megvilágítású.
A kültéri és környezeti portrék készítésekor felmerülhet az erős vagy bonyolult megvilágítás problémája. A speciális prime objektívek, például a Canon RF 50mm F1.8 STM, az RF 85mm F2 MACRO IS STM és az RF 24mm F1.8 MACRO IS STM nagyobb optikai minőséget, teljesítményt és rugalmasságot biztosítanak a gyenge fényviszonyok melletti használat során. A nagyobb rekesznyílásoknak köszönhetően több fény éri el a fényképezőgép érzékelőjét, így gyenge fényviszonyok mellett is készíthetsz felvételeket a képminőség romlása nélkül, ami ideális környezeti portré készítéséhez például gyengén megvilágított gyárban vagy műteremben. Sőt, a nagyobb rekesznyílások kisebb mélységélességet tesznek lehetővé, ami segít a lágyan elmosódott háttér és a bokeh létrehozásában, így a téma kiemelkedik a zsúfolt környezetből.
Számos RF-bajonettes objektív továbbfejlesztett belső optikával és külső bevonatokkal rendelkezik, amelyek segítenek csökkenteni a hibákat és a becsillanást, így a kültéri portrék élesek és tiszták lesznek, és a téma minden részletét megörökítheted a saját környezetükben.
Végezetül pedig, amikor automatikus vagy félautomata felvételkészítési módokat használsz, amilyen például a Rekesz-előválasztás (Av), vagy amikor Auto ISO beállítást használsz, akkor gyorsan alkalmazkodni tudsz a változó vagy kihívást jelentő fényviszonyokhoz az expozíció-kompenzációval. Bár bonyolult dolognak hangzik, az expozíció-kompenzáció egyszerűen csak világosabbá vagy sötétebbé teszi azt, ami a fényképeden van. Elsősorban a világos bőrtónusok megörökítésére használják, annak érdekében, hogy a téma ne tűnjön elmosódottnak, illetve arra, hogy a sötétebb árnyalatú bőr természetes hatású legyen a képen. Szinte minden Canon fényképezőgépen rendelkezésre áll egy expozíció-kompenzációs beállítás. Tekintsd át a kézikönyvet, és keresd ki a sajátodat.
Gyakorold a természetes pillanatok megörökítését
A Canon Camera Connect alkalmazásnak köszönhetően számos Canon fényképezőgép, többek között a Canon PowerShot G1 X Mark III, az EOS R100 vagy az EOS R8 is távvezérelhető Wi-Fi-kapcsolaton keresztül az okostelefonodról.
Bizonyos típusok esetében a távvezérlés az élőképes nézetet is magában foglalja, valamint fotókat készíthetsz vele csupán a telefonod képernyőjét megérintve. Helyezd el a fényképezőgépedet egy felületen, majd használd az okostelefonodat a kép megtekintéséhez, és készítsd el a felvételt a tökéletes pillanatban. Ez a módszer segíthet az alanyodnak ellazulni, mert nem közvetlenül őt nézed.
A természetes hatású, őszinte portrék rögzítéséhez próbálj meg több felvételt készíteni az alanyodról, mielőtt és miután beáll a fotóhoz. Az emberek általában lazábbak, ha a gépet akkor oldod ki, amikor nem számítanak rá, és a természetes mosolyuk vagy a gyermekek huncut tekintete is könnyebben megörökíthető. Ha tükör nélküli fényképezőgéppel dolgozol, amilyen például a Canon EOS R6 Mark II, akkor akár elektronikus zárral is fényképezhetsz, hogy a felvétel rögzítése hangtalan legyen. Ha fényképezőgéped rendelkezik sorozatfelvétel vagy folyamatos felvételkészítés funkcióval, próbáld ki. A zoomobjektív használatával és a távolról történő fotózás révén a portréid kevésbé erőltetettnek és természetesebbnek tűnnek majd.
Kérd meg valamelyik családtagodat vagy barátodat, hogy álljon modellt neked, hogy ezáltal gyakorlatra tehess szert. Ha idegenekről szeretnél portrét készíteni, kérj tőlük engedélyt – ezt gyakran találják hízelgőnek, ráadásul időt is nyersz vele a kép beállításához.
Az önarcképekkel való kísérletezgetés jó lehetőséget teremt a beállítások és kompozíciós stílusok megismeréséhez.
Meséld el valakinek a történetét a saját környezetéhez kapcsolódva
Ha valakinek a portréját a megszokott környezetében készíted el, a története gyakran többet mond egy egyszerű arcképnél. Például egy nagy látószögű objektív használatával, mint amilyen a Canon RF 16mm F2.8 STM, az RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM vagy az RF 28mm F2.8 STM, lefényképezhetsz egy, a konyhájában tevékenykedő konyhafőnököt, vagy egy tehenekkel teli mezőn álló gazdát. Zenész barátodat akár egy gitárüzlet belsejének elmosódott hátterével is lefotózhatod. Gondold el, mit szeretnél a fénykép hátterében látni és miért. A cél egy hatásos vizuális élményt nyújtó kép elkészítése, amely több jelentéssel bír, és amelyet nézve az ember még többet szeretne megtudni.
Örökítsd meg a stílusod a közösségi oldalakon
Amikor divatportrékat készítesz a közösségi oldalakra, a közönséged megismerése kulcsfontosságú. Készíts felvételeket olyan stílusban, amit a követőid a leginkább kedvelnek, például vintage vagy modern. A természetes fény a legjobb barátod ezekben a helyzetekben, mivel lágy és lenyűgöző ragyogást kölcsönöz a témáknak. Törekedj az arany órára közvetlenül napfelkelte után vagy napnyugta előtt, és pózolj természetesen. Fontos, hogy megcsillogtasd a személyiséged, ezért hagyd, hogy a viselkedésed meséljen arról, hogy ki vagy, és mit képvisel a divatérzéked.
Az olyan trendeknél, mint az „Outfit of the Day” (#OOTD), az apró részletek a fontosak. Győződj meg róla, hogy ruháid tiszták, ki vannak vasalva, és a kiegészítők megfelelőek. A hátteret pedig bölcsen válaszd meg; a háttérnek ki kell egészítenie a ruhádat, nem pedig versenyeznie kell vele.
A szerkesztés következetessége szintén kulcsfontosságú. Ne feledd: a képen kívül azt is gondold át, hogy hogyan fog kinézni a csatornád landing oldala. Próbálj meg olyan összefüggő vizuális hírfolyamot fenntartani, amely kiemelheti a profilod. Végezetül pedig, a közösségi média nemcsak a posztolásról szól – hanem arról is, hogy bevond a követőket. A képek posztolása után lépj kapcsolatba követőddel, és tartsd szemmel az influenszereket és divatikonokat, hogy alkalmazkodni tudj a gyorsan változó közösségimédia-trendekhez, és fejlődhess. Ne feledd, hogy a divatportrék nemcsak a ruháról szólnak, hanem megosztod vele az éned egy részét. Ha további információkat szeretnél megtudni arról, hogyan örökítheted meg következetesen a sajátos stílusod, nézd meg az esztétikus fotók készítésére vonatkozó útmutatónkat.
Kísérletezz, és szegd meg a szabályokat
A fényképezőgép beállításainak módosítása mellett a portéfelvételek számos módon tehetők érdekessé és kelthetnek kreatív hatást. Az alanyt megkérheted, hogy ne a fényképezőgépbe, hanem a távolba nézzen, valami olyanra, ami a képmezőn belül vagy a távolban helyezkedik el. De akár a magasból, egy létráról is lefényképezheted az alanyodat. Vagy akár le is hajolhatsz, hogy derékmagasságból készítsd el a felvételt. Szegd meg a szabályokat, és töltsd meg teljesen a képkocka közepét a témával. Kipróbálhatod a háttérvilágítást, az árnyékokat és a hosszú záridőt, hangulatot csempészve ezáltal a portékba.
Akár saját otthoni műtermet is felállíthatsz, hogy itt kísérletezz a különböző technikákkal, és többet tudhass meg saját kreatív portrékészítési beállításaid*. A cél az, hogy kísérletezz, tanulj, és elégedett legyél a végeredménnyel.
Írta: Peter Wolinski, Tamzin Wilks és Jeff Meyer