Az éjszakai portrékészítés gyakran nehéz feladat, mert vakura van szükség az elegendő fény biztosításához. A témádat körülvevő természetes fény azonban nagyon hangulatos lehet. Olyasmi, amit szívesen megtartanál a portrédon. A Canon teljes képmezős, tükör nélküli fényképezőgépei, mint amilyen a Dual Pixel CMOS AF II fókuszálórendszerrel ellátott Canon EOS R6 Mark II, képesek automatikusan fókuszálni egészen EV -6.5 értékig, ami még gyengén megvilágított körülmények között is gyakran lehetővé teszi a vaku nélküli felvételkészítést.
Ha mégis vakut használsz, akkor a legtöbb Canon EOS fényképezőgépen, többek között a Canon EOS R100, a EOS R8 és a EOS RP készüléken is rendelkezésre álló Éjszakai portré mód megkönnyíti a feladatodat, mivel megváltoztatja a fényképezőgéped gondolkodásmódját. Ilyenkor vagy a beépített vakut használja, vagy felismeri a vakupapucsra csatlakoztatott Speedlite vakut, és elegendő záridőt biztosít a környezeti fény számára, hogy kialakítsa a kép hangulatát. Ehhez lassabb záridőt használ, és automatikusan megadja a vakuidő beállításait. Állítsd be úgy a témádat, hogy a vaku világítsa be a környezeti fény helyett, és a lehető legjobb eredmény érdekében használj állványt a fényképezőgép bemozdulásának kiküszöböléséhez.
A nagyon fényes környezet túl magas kontrasztot eredményezhet az elkészült portrén. Amikor a témád a háttérből van megvilágítva, sokat segíthet egy vaku. Vagy csatlakoztass egy Speedlite vakut, például a Canon Speedlite EL-100 vakut a fényképezőgéped vakupapucsára, vagy állítsd be, hogy a beépített vaku minden felvételnél elsüljön. A fényképezőgép kiegyensúlyozza a vaku és a napfény hatásait, hogy egy sokkal jobb minőségű képet kapj, amelynek mindkét eleme – az alanyod és a háttér is – optimális megvilágítású.
A kültéri és környezeti portrék készítésekor felmerülhet az erős vagy bonyolult megvilágítás problémája. A speciális prime objektívek, például a Canon RF 50mm F1.8 STM, az RF 85mm F2 MACRO IS STM és az RF 24mm F1.8 MACRO IS STM nagyobb optikai minőséget, teljesítményt és rugalmasságot biztosítanak a gyenge fényviszonyok melletti használat során. A nagyobb rekesznyílásoknak köszönhetően több fény éri el a fényképezőgép érzékelőjét, így gyenge fényviszonyok mellett is készíthetsz felvételeket a képminőség romlása nélkül, ami ideális környezeti portré készítéséhez például gyengén megvilágított gyárban vagy műteremben. Sőt, a nagyobb rekesznyílások kisebb mélységélességet tesznek lehetővé, ami segít a lágyan elmosódott háttér és a bokeh létrehozásában, így a téma kiemelkedik a zsúfolt környezetből.
Számos RF-bajonettes objektív továbbfejlesztett belső optikával és külső bevonatokkal rendelkezik, amelyek segítenek csökkenteni a hibákat és a becsillanást, így a kültéri portrék élesek és tiszták lesznek, és a téma minden részletét megörökítheted a saját környezetükben.
Végezetül pedig, amikor automatikus vagy félautomata felvételkészítési módokat használsz, amilyen például a Rekesz-előválasztás (Av), vagy amikor Auto ISO beállítást használsz, akkor gyorsan alkalmazkodni tudsz a változó vagy kihívást jelentő fényviszonyokhoz az expozíció-kompenzációval. Bár bonyolult dolognak hangzik, az expozíció-kompenzáció egyszerűen csak világosabbá vagy sötétebbé teszi azt, ami a fényképeden van. Elsősorban a világos bőrtónusok megörökítésére használják, annak érdekében, hogy a téma ne tűnjön elmosódottnak, illetve arra, hogy a sötétebb árnyalatú bőr természetes hatású legyen a képen. Szinte minden Canon fényképezőgépen rendelkezésre áll egy expozíció-kompenzációs beállítás. Tekintsd át a kézikönyvet, és keresd ki a sajátodat.