Az állatmentő központban Cat és Michael úgy döntött, hogy az állatokat nem a tartási helyükön fogja fotózni. „Nem szerencsés úgy fotózni őket, hogy ’rácsok mögött’ vannak” – javasolja Michael. „Ha egy adott állat történetét sikerül szélesebb körben elterjeszteni, akkor az embereket foglalkoztatni kezdi az állat megmentésének története, és így esetleg a menhelyen lévő többi állat iránt is érdeklődést mutatnak.”
Az is jó ötlet, ha olyan szöget választasz, amelyből jobban kifejezésre jutnak az állat szerethető személyiségjegyei. Ez főként a mentett állatok esetében hasznos, mivel így könnyebb számukra végső otthont találni. „Ültesd le őket kissé féloldalt magadhoz képest, és próbáld elérni, hogy a válluk felett nézzenek vissza” – folytatja Michael.
A megörökíteni kívánt póz lényégében az állat méretétől függ. „Ha például kis testű kutyával van dolgod, akkor esetleg próbáld meg feltenni valamire” – javasolja. „Ha nagyon aktív kutyáról van szó, aki képtelen nyugton maradni, akkor sikerülhet pár akciófelvétel, de általában pórázon szoktam fotózni kutyákat.” Kutyákat csak akkor tanácsos póráz nélkül fényképezni, ha képesek követni a parancsokat és leülni.
Azzal is bámulatos eredményeket érhetsz el, ha sikerül elég közel kerülnöd. Cat azt javasolja, hogy lentről, a földről fotózz, mert így egy szintben tudsz lenni a kisállattal, és nem ijeszted meg. Ha sikerül, fókuszálj a szemeire, mivel így az érzelmekre tudsz hatni a képekkel. A Canon EOS R6 Szem AF funkciója tökéletes ehhez.
Másik lehetőségként – ha dinamikus felvételt szeretnél – fotózd a magasból az állatot. Ez a mentett állatok esetében nem mindig jó ötlet, mert lehet, hogy egy kicsit megrémíti őket a fentről történő fotózás, de a saját kisállataidnál nyugodtan bevetheted ezt a trükköt, amennyiben természettől fogva magabiztosak.
„Ha már sikerült kialakítanod valamiféle kapcsolódást, akkor tarts egy jutalomfalatot az objektívhez közel, vagy kérj meg valakit, hogy mozgasson egy labdát, és menj közel az illetőhöz. Ezzel el tudod érni, hogy az állat rád nézzen. Nagyon bensőséges képeket lehet így készíteni” – mondja Cat.
Abban az esetben, ha nincs segítőd, vagy egy adott szögből nagy kihívást jelent a fotózás, akkor próbálj távolról felvételt készíteni, de soha ne erőltesd az ilyen felvételt, ha azt tapasztalod, hogy az alanyod nyugtalanná vagy izgatottá válik tőle. „Ha ez túlzott idegességet vagy feszültséget vált ki, akkor ne folytasd” – magyarázza Cat. „Még ha le is kell mondanod egy korábban eltervezett felvételről, és valami mással kell próbálkoznod, tedd azt. Ahhoz, hogy egy állat személyisége meg tudjon mutatkozni, fontos, hogy nyugodt állapotba kerüljön.”