Akár kalandvágyó dokumentumfilmes, akár termékvlogger vagy közösségimédia-szakács vagy, fontos tudni, hogyan készíthetsz videótörténetet. A filmkészítés a narratíva felépítése körül forog, függetlenül attól, hogy a cél a TikTok vagy a mozivászon.
Hogyan készítesz tehát lenyűgöző videótörténetet? Először is olyan felszerelésekre van szükséged, ami illik a kreativitásodhoz. A Canon EOS R rendszerű fényképezőgépeket azok szem előtt tartásával tervezték, akik fotókat és videókat egyaránt készítenek. A Canon EOS R50 például könnyű és egyszerűen kezelhető, de túlmintavételezéses 4K felbontású felvételkészítést, valamint számos professzionális videófunkciót is kínál – beleértve az akár 120 kép/mp-es lassított felvételek készítését, a változtatható szögű érintőképernyőt és az intelligens Dual Pixel CMOS AF II autofókuszt –, amelyek segítségével kiváló minőségű tartalmakat hozhatsz létre.
A videók minősége és professzionalizmusa azonban a megfelelő készségektől és technikáktól is függ. Íme 10 tipp, amellyel az elejétől a végéig magával ragadó videötörténetet hozhatsz létre.
VIDEÓTECHNIKÁK
Hogyan készíts videótörténetet
1. Készíts tervet
A filmezés megtervezésével biztosan rögzíthetsz minden szükséges felvételt. Készíts jegyzeteket arról, hogy mit akarsz megmutatni, és hogyan, vagy állíts össze egy vázlatos forgatókönyvet – így még a forgatás előtt fejben felkészülhetsz a forgatásra.
Az is segít, ha átgondolod, hogy a videód hogy nézzen ki, és milyen érzést közvetítsen. Az olyan Canon fényképezőgépek, mint az EOS R50, számos kreatív színprofilt biztosítanak a gyönyörű esztétikum érdekében. Kísérletezz ezekkel a beállításokkal, mielőtt eldöntenéd, hogy milyen hangulatú filmet szeretnél.
Az is fontos, hogy a forgatás előtt előkészítsd a felszerelést: töltsd fel az akkumulátorokat, tisztítsd meg az objektíveket és formázd a memóriakártyákat.
Végezetül győződj meg róla, hogy okostelefonod vagy táblagéped csatlakozik a Canon Camera Connect alkalmazáshoz – ez lehetővé teszi a beállítások távoli módosítását, és a videók fényképezőgépről történő gyors átvitelét.
2. Légy felkészült
Ha adott helyszínen készítesz felvételeket, foglald keretbe a történetet a környezetről készített nagy látószögű felvételekkel. Vegyítsd ezeket a részleteket bemutató, és a környezetről készült nagyon közeli felvételekkel. Ahelyett, hogy minden felvételt azonos pozícióból készítenél, járd körbe filmezés közben a területet. A bevezető felvételekhez próbálj klipenként legalább 10 másodpercet rögzíteni, amelyeket később tetszés szerint összevághatsz a szerkesztés során.
Ha más embereket filmezel, mutasd be a főszereplőket úgy, hogy részletes felvételeket mutatsz arról, hogy hol vannak és mit csinálnak. Készíts a főszereplőkről különböző felvételeket, illetve próbálkozz szokatlan kompozíciókkal és megvilágítással.
3. Őrizd meg a stabilitást
A rázkódó felvételek elkerülése és a professzionálisan kinéző felvételek biztosítása érdekében fontos a fényképezőgép és az objektív megtámasztása. Tartsd meg a fényképezőgépet mindkét kezeddel, majd hajtsd be a könyökeidet.
A stabilabb kézi videófelvételek érdekében a Canon EOS R7 érzékelőeltolásos beépített képstabilizátorral (IBIS) rendelkezik, amely a használt objektívtől függően akár 8 fokozatú kompenzációt is képes biztosítani a fényképezőgép mozgásával szemben. A Canon EOS R50 beépített technológiája minimalizálja a fényképezőgép rázkódását filmezés közben. A Movie Digital IS funkció biztosítja, hogy a kézből készült videófelvételek simák és élesek maradnak – a fenti videón látható.
Fontold meg egy belső képstabilizátorral rendelkező objektív használatát is, amilyen például a Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. Ez a kedvező árú zoomobjektív 4,5 fokozatú optikai képstabilizátorral rendelkezik, hogy a kézből készült felvételek élesek maradjanak, valamint sokoldalú zoomtartományt kínál a különböző felvételek készítéséhez.
4. Fókuszálj a részletekre
Érdekesebbé teheted a videót, ha közeli felvételek segítségével emelsz ki bizonyos részleteket. A Canon RF és RF-S zoomobjektívek segítségével a lehető legnagyobb mértékben a témára fókuszálhatsz, miközben művészi módon elkülöníted őket a háttértől.
Használhatsz makro prímobjektívet is, például a Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM objektívet, amely lehetővé teszi, hogy minden részlet fókuszban maradjon, még rövid távolságoból is. A közeli fókuszálással rendelkező makroobjektív különösen hasznos termékekkel, ételekkel, vagy szépségápolással kapcsolatos tartalmak készítése esetén, mivel a nézők látni akarják a legapróbb részleteket is.
Az EOS R50 a fenti videóban bemutatott fókuszelmozdulás-korrekcióval rendelkezik, amely a fókusz módosítása közben is fenntartja a látószöget, így a figyelem ott marad, ahol szeretnéd, és természetesebb, professzionálisabb hatást érhetsz el.
5. Kísérletezz különböző perspektívákkal
Rögzítsd a témát szokatlan szögekből, hogy a videó dinamikusabb legyen. Nem biztos, hogy minden próbálkozás sikeres lesz, de nem tudhatod, hogy mi sül ki belőle, amíg ki nem próbálod. Válts nézőpontot úgy, hogy a szereplő fölé kerülsz és lefelé nézve, vagy a földről felfelé nézve rögzíted a felvételt.
A perspektíva megváltoztatása a történetmesélésben is segít; például az alacsony szögből készült felvételek segítségével azt sugallhatod, hogy a felvételen szereplő személy domináns, vagy hatalma van.
A perspektívát objektívek segítségével is megváltoztathatod. Ha az előtérben lévő szereplő mögötti teret rögzíted, válassz egy adott fókuszpontot, hogy a háttér éles maradjon, míg a videó előtere egy kissé mozifilmszerűen elmosódott lesz. Ezt a rekesznyílás szűkítésével érheted el. Egy nagy maximális rekeszértékkel rendelkező RF objektív, például a Canon RF 50mm F1.8 STM hihetetlenül sekély mélységélességet és lágy elmosódást biztosít a mozifilmszerű hatás eléréséhez.
6. Gondold át újra a kompozíciót
Gondold át, hogy hogyan helyezheted el a legjobban az egyes elemeket. Általában jól működnek a bevált kompozíciós megközelítések, mint például a harmadolási szabály és a vezérvonalak alkalmazása. De próbálkozz más nézőpontokkal is. Alternatív lehetőségként például szimmetrikus felvételeket is készíthetsz. Néha annyi is elég, hogy egy lépést teszel balra vagy jobbra, a fényképezőgépet magasabbra vagy alacsonyabbra helyezed, vagy guggoló vagy fekvő helyzetből készíted a felvételt.
Ha rátalálsz egy kompozícióra, ami illik a témához, finomítsd, és tedd a sajátoddá, hogy a felvételednek egyedi megjelenést adj. Sok filmkészítő zsebelt be elismerést a kompozíciós stílusáért, ezért érdemes kísérletezni a különböző szabályokkal – és azok áthágásával –, hogy a film hangulatát és a személyes stílusodat átadd.
7. Játssz a sebességgel és az idővel
Ugrásszerű vágások használatával dinamikusabbá teheted a videódat. Készíts több hasonló felvételt ugyanabból a nézőpontból, és használj ugrásszerű vágásokat az egyik jelenetről a másikra való átmenet során.
A filmezés nagyszerű módja a nagy képfrekvenciájú felvételek készítése. Az EOS R50 Full HD felbontásban, 120 kép/mp-es sebességgel történő felvételkészítésével szuperlassított felvételeket hozhatsz létre, minden pillanatot megörökítve, amikor a klipet normál sebességgel játszod vissza.
Megpróbálhatod bevonni a nézőt time-lapse felvételekkel is, a lassabb történéseket rövid klipekbe tömörítve, vagy egy videóhaiku létrehozásával.
8. Rögzíts tisztább hangot
A hang minősége ugyanolyan fontos, mint a kép; a kontextus és a hangulat megteremtésével jobbá teheted a videótörténetet. A legtöbb fényképezőgépben a beépített mikrofon rögzíti a hangot, de jobb hangminőséget érhetsz el olyan külső mikrofonnal, mint például a Canon DM-E1 sztereó mikrofon, vagy a DM-E100 sztereó mikrofon.
A fényképezőgép és a Canon STM objektív, például a Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM párosítása nagyszerű választás hangfelvétel készítéséhez, mivel az STM (léptetőmotor) egyenletes, csendes fókuszálást biztosít.
9. Fokozd a feszültséget
Fontos, hogy a felvétel vizuális feszültséget keltő elemeket is tartalmazzon, különösen a videó végéhez közeledve. Ehhez használj több különböző felvételt, például nagyon közeli és nagylátószögű képeket is. A lezárás bevezetéséhez jó ötlet lehet, ha a kompozíciót egy semleges tárgyról vezeted át a végső jelenetre.
A feszültség növeléséhez használj rövid felvételeket. Ne feledd, hogy a hosszabb klipeket mindig lerövidítheted, ezért a kívánt tartalmat egy kis ráhagyással rögzítsd.
10. Érezd jól magad, de maradj fókuszált
Bár jó ötlet egy kicsit több felvételt készíteni, mint amennyire szükséged van, könnyű elragadtatni magad, és túllőni a célon, ezért próbálj meg objektív maradni, és szem előtt tartani a célod. Később köszönetet fogsz mondani magadnak, amikor elkezded a szerkesztést, és nem kell sok felesleges felvételt is átnézned.
Végezetül pedig érezd jól magad videózás közben, és emlékezz, hogy bár nem mindig úgy alakulnak a dolgok, ahogyan azt tervezted, ezekből a helyzetekből mindig sokat tanulhatsz. A történet a saját személyiségedet tükrözi, tehát engedd el magad, és érezd jól magad az elkészítése közben.
Kapcsolódó termékek
-
Tükör nélküli fényképezőgépek
EOS R50
Az EOS R tükör nélküli fényképezőgéppel a legjobb, leglenyűgözőbb tartalmakat készítheted, az éles állóképektől kezdve a 4K filmekig és az élő közvetítésekig. Mindezt egyetlen eszközzel. -
Tükör nélküli fényképezőgépek
EOS R10
Tedd meg a következő lépést a fényképezés és a videózás terén az APS-C méretű érzékelő köré épített tükör nélküli, EOS R-rendszerű fényképezőgéppel. -
RF-S objektívek
RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM
Az EOS R sorozathoz készült, standard APS-C zoomobjektív, amely tökéletes a mindennapi helyzetekhez, például a család, életmód, portrék és a nyaralások megörökítéséhez. -
Nagylátószögű prímobjektív
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompakt, könnyű, 24mm-es prím objektív, amely ideális tájképek, vlogok és belső terek fotózásához, valamint nagyszerű makrófelvételek készítéséhez is. -
Alapobjektív
RF 50mm F1.8 STM
Egy kompakt, csendes és könnyű 50 mm-es, fix fókusztávolságú RF objektív széles, f/1,8-es rekesznyílással, tökéletes kreativitásod kiaknázásához. -
Hang
DM-E100 sztereó mikrofon
Ezzel a plug and play típusú, kis méretű sztereó mikrofonnal könnyedén tökéletes audiót rögzíthetsz, hiszen mindig készen áll a felvételre.