A Covid–19-világjárvány idején sok család nem láthatta egymást annyit, amennyit szeretett volna, a nagyszülők látogatását például jelentősen korlátozták. A kinyomtatott családi fotók megosztása minden eddiginél értékesebbé vált. A különleges pillanatokról készült, spontán pillanatképek sok örömet okozhatnak, de egy jobban megtervezett fotózás mindig megéri a plusz erőfeszítést.
Itt megosztunk egy technikát a lenyűgöző generációs portréfotók elkészítéséhez és nyomtatásra való előkészítéséhez, hogy egyedi és tartós faliképet vagy ajándékot készíthess belőlük. Ha minden egyes személyt külön-külön fotózol, majd a portrékat egyetlen képpé állítod össze, stílusos csoportképet készíthetsz, amely kinyomtatható – ragyogóan bemutatja a családtagok arcai közötti hasonlóságokat és különbségeket –, és a jövőben akár újabb generációkkal is bővíthető, mint egy családi örökség, amely együtt nő a családdal.
CSALÁDI FOTÓZÁS
Generációk profilból: nyomtass családi portrékat, amelyeket kincsként őrizhetsz meg
1. A szükséges készlet
Ehhez a felvételhez mindössze néhány egyszerű dologra van szükséged: egy Speedlite vakura vagy más külső lámpára a megvilágításhoz, egy lámpaállványra és egy ezüstszínű esernyőre vagy softboxra. Egy vezeték nélküli kioldó a vakuhoz szintén jól jöhet. Egy olyan fényképezőgéppel, mint a Canon EOS R6, amely egy Canon RF 50mm F1.8 STM objektívvel van felszerelve, nagyszerűen szabályozhatod az expozíciót és az egyéb beállításokat, és megfelelő részletgazdagságot kapsz az árnyékok és a csúcsfények terén egyaránt.
Ha nyomtatásról van szó, akkor a Canon PIXMA TS7450a sorozatú nyomtató például ideális választást jelent, mivel gazdaságos FINE kazettája tintáinak és felhasználóbarát vezeték nélküli csatlakoztathatóságának köszönhetően közvetlenül és könnyedén nyomtathatsz a számítógépedről vagy okostelefonodról. A még tartósabb nyomatok érdekében a Canon PIXMA TS8350a sorozat hattintás rendszere, amely a Canon kiemelkedő ChromaLife 100 technológiáját is tartalmazza, tökéletes a merész, éles, gazdag feketékkel rendelkező fotók készítéséhez.
A speciális Canon fotópapír gyönyörű, tartós nyomatokat biztosít.
2. Egyéni pózolás
Ha külön-külön fényképezed a családtagokat, az nem csupán azt jelenti, hogy kiválaszthatod a legjobb felvételt minden egyes személyről, hanem azt is, hogy a végső nyomathoz úgy sorakoztathatod fel az embereket, ahogyan szeretnéd. Ez azt is jelenti, hogy nem kell mindenkinek egyszerre egy helyen lennie.
Helyezz el egy sötét takarót vagy táblát háttérnek. Kérd meg a fotóalanyokat, hogy üljenek oldalt, a vállukat hátravetve és az arcukat enyhén felfelé billentve. Ha kisebb gyerekeket fényképezel, kérj meg egy családtagot, hogy segítsen azzal, hogy oldalról magára vonja a figyelmüket, vagy tartsa őket a helyükön, miközben arra ügyel, hogy ne legyen a képen.
Egy vaku segíthet az egyenletes megvilágítás biztosításában. Csatlakoztasd a vakut egy softboxhoz vagy egy ezüstszínű esernyőhöz. Ez lágyabb, szórtabb megvilágítást eredményez, ami lenyűgözőbb portrékhoz vezet. Helyezd a vakut egy állványra, az egyik oldalra és kissé azon hely mögé, ahol a fotóalanyod ül, így a vaku az arc szélét profilból kapja el.
Ha a vaku nem jöhet szóba, akkor egy erős fényű otthoni lámpát vagy egy ablakból vékony sugárban érkező fényt is használhatsz egy sötét szobában, és az alanyodnak úgy kell elhelyezkednie, hogy a fény kissé az arca mögé kerüljön.
3. A fényképezőgép és a vaku beállításai
Ha van rá lehetőséged, a vakut vezeték nélkül indítsd el egy kompatibilis fényképezőgép és vaku, vagy egy vezeték nélküli kioldó és vevő segítségével. Ami a fényképezőgép beállításait illeti, jó kiindulópont, ha a fényképezőgépet manuális (M) expozíciós módra állítod 1/200 mp záridővel, f/11 rekeszértékkel és ISO100 értékkel, majd szükség szerint módosítod ezeket. Ha a fényképezőgéped lehetőséget kínál erre, állítsd be, hogy a felvételeket RAW+JPEG-formátumban mentse el, így egyrészt egy jól kezelhető JPEG-fájlt kapsz, amelyet gyorsan meg is oszthatsz, valamint egy RAW-fájlt, amely kiterjedt képinformációkat tartalmaz a rugalmas szerkesztés érdekében.
Állítsd a Speedlite vakut manuális üzemmódba, teljes 1/1-es erősségűre. Készíts egy próbafelvételt, majd szükség szerint addig állítsd a vakuteljesítményt, amíg az arc expozíciója megfelelő nem lesz. A fényerő finomhangolását úgy is elvégezheted, hogy közelebb vagy távolabb viszed a fényt a téma arcához.
4. Képek beállítása és kombinálása
Ha megvannak a kívánt felvételek, ideje elkészíteni őket. Ha nem vagy magabiztos a képek szerkesztése terén, a Canon Easy-PhotoPrint Editor egyszerű lehetőségeivel (lásd a következő részt) fekete-fehérré alakíthatod a képeidet, tetszés szerint körülvághatod a felvételeket, és nyomtatáskor elrendezheted a képeket a papíron.
Ha viszont otthonosan mozogsz a képek szerkesztésében, ezeket a lépéseket jobban kézben tarthatod manuálisan. Indítsd el a Canon ingyenes Digital Photo Professional (DPP) szoftverét, és nyisd meg a kiválasztott képeket. Először győződj meg arról, hogy csak az arcok látszanak, a képek többi része pedig teljesen fekete. Ha máshol is szivárog fény, lépj a Beállítási terület panelre, fesd át az eltávolítani kívánt területeket, majd húzd lefelé a Fényerő csúszkákat a területek elsötétítéséhez.
Hogy kihangsúlyozzuk a felvételeink nagy kontrasztú stílusát, úgy döntöttünk, hogy fekete-fehérré alakítjuk őket. Ehhez lépj a Képszínek panelre, és kattints a Fekete-fehér gombra. A csúszkák segítségével finomhangold az átalakításokat addig, amíg egy teljes sornyi, ütős fekete-fehér portrét nem kapsz. Ha szeretnéd, kihagyhatod ezt a lépést, és megtarthatod őket színesben.
Ezután összefűzheted a képeket úgy, hogy az egyik portré világos részei átüssenek a másik portré sötét részein. Nyisd meg a képsorozatot a DPP-ben, és válaszd ki az első portrét. Ezután lépj az Eszközök lehetőségre, és válaszd ki az Összeállítás indítása eszközt.
Válassz ki egy másik portrét az Előtérkép listából, majd állítsd az Összeállítási módszert Világos értékre. A nyilak segítségével mozgasd a második arcot az első oldalára. Nyomd meg a Mentés gombot, majd töltsd be a mentett képet, és ismételd meg a folyamatot egy másik arccal, amíg az összeset össze nem illeszted.
5. Készítsd elő a nyomtatást.
Ha a DPP-t használod, kattints az ablak alján található Csúcsfények/árnyékok megjelenítése figyelmeztető ikonra, és a tónuscsúszkákkal biztosítsd, hogy a háttér teljesen fekete legyen, és az arcok ne legyenek túlexponálva. Ezután a Képrészlet panelen élesítsd a fotót. Végül lépj a Fájl > Nyomtatás menüpontra a részletes beállításokhoz. A nyomtatási beállítások kiválasztása mellett itt átméretezheted a képet a kívánt nyomtatási mérethez.
Mindezen szerkesztés alternatívájaként használhatod az Easy-PhotoPrint Editor alkalmazást az okostelefonodon, táblagépeden vagy számítógépeden. Az Új képernyőn válaszd ki a Fotóelrendezések lehetőséget, válassz ki egy sablont a kezdéshez, és a szabad elrendezésű szerkesztő segítségével rendezd egymás mellé a különálló portrékat. Add meg a papírméretet, majd válaszd ki a beilleszteni kívánt fotókat.
A Szerkesztési eszközök közül válaszd a Kivágás eszközt az egyes képek nem kívánt részeinek eltávolításához, hogy csak az arc maradjon meg mindegyik képen. Az Elem szerkesztése lehetőségei segítségével állítsd be az egyes arcok helyzetét és méretét, és tetszés szerint adj hozzá bármit vagy változtass rajtuk. Ha úgy döntesz, hogy fekete-fehérré alakítod a felvételeket, használd ehhez a Kreatív szűrők menüpont alatt található lehetőségeket, az antik tónusú hatást.
6. Nyomtasd ki és tedd ki.
Fekete-fehér fotók nyomtatásakor válaszd a Fekete-fehér nyomtatás előbeállítást, válaszd ki a megfelelő papírtípust, és állítsd a minőséget a Legjobb értékre. Ez segít biztosítani, hogy a nyomatok részletgazdag árnyékokkal és a legkisebb csúcsfényekkel rendelkezzenek.
Családi portré-összeállításod lenyűgöző falikép lehet, vagy csodálatos ajándék, amelyet távoli családtagjaidnak küldhetsz el. Ez azonban csak a kezdet. A kompakt Canon SELPHY nyomtatóval kinyomtathatsz egyes portrékat vagy kiválasztott csoportokat, vagy készíthetsz saját, személyre szabott üdvözlőkártyákat születésnapokra, évfordulókra vagy más családi alkalmakra. Az Easy-PhotoPrint Editor segítségével egyszerűen készíthetsz még személyesebb tárgyakat, például egyedi naptárakat, amelyeket az egész család egész évben használhat és élvezhet.
Írta: James Paterson
Kapcsolódó termékek
-
Tükör nélküli fényképezőgépek
EOS R6
Mindegy mit és hogyan fényképezel, az EOS R6 révén olyannyira szabadjára engedheted kreativitásod, mint még soha. -
Alapobjektív
RF 50mm F1.8 STM
Egy kompakt, csendes és könnyű 50 mm-es, fix fókusztávolságú RF objektív széles, f/1,8-es rekesznyílással, tökéletes kreativitásod kiaknázásához. -
Otthoni nyomtatók
PIXMA TS7450a Series
Stílusos multifunkciós készülék a technológiában jártasak számára, kreatív nyomtatási megoldások sorával, valamint ADF technológiával több különböző lap másolásának és beolvasásának egyszerűbbé tételéhez.