A FOTÓZÁS ALAPJAI
Svenkelés kezdőknek
A következő tippek segítségével megtudhatod, hogyan használhatod a svenkelést jobb akciófotók készítéséhez.
ZÁRIDŐ
A fényképezőgép záridejének módosításával egy kép egész expozícióját megváltoztathatod. Emellett azonban kreatív haszna is van, hiszen segítségével szabályozhatod a képek elmosódását (vagy annak mellőzését).
A következő öt tipp révén megismerkedhetsz a záridő használatával, és az akciófotóid felett is még inkább átveheted az irányítást, legyen szó egy iskolai sportnap megörökítéséről az EOS M tükör nélküli fényképezőgéppel vagy motorsportok fotózásáról egy EOS DSLR géppel.
A legtöbb EOS fényképezőgépen van már „Sport” speciális jelenet mód, amely mozgó témákról készített felvétel esetén automatikusan beállítja a fényképezőgép expozícióját és fókuszbeállításait. Bár ezzel nagyszerű eredményeket lehet elérni, ha igazán kreatív szeretnél lenni, érdemes valamilyen effekttel próbálkozni, illetve speciális körülményekhez alkalmazkodni, például a gyorsan mozgó témákat távolról, kézből fotózni.
A záridő közvetlen vezérléséhez állítsd a fényképezőgépet Záridő-előválasztás (vagy Tv) módba. A záridőt ezt követően a fényképezőgép főtárcsájának elforgatásával vagy a sok EOS fényképezőgépen (például a Canon EOS M6 Mark II és a Canon EOS 90D gépen) rendelkezésre álló érintőképernyőn adhatod meg. A fényképezőgép a normál exponáláshoz automatikusan módosítja a rekeszértéket. Az EOS fényképezőgépek maximális rekeszértéke 1/4000 mp vagy 1/8000 mp, a leghosszabb automatikusan beállítható záridő pedig 30 másodperc.
Amikor kiválasztod a záridőt, két dolgot gondolj át: kellően rövid-e a záridő a fényképezőgép kézi felvételkészítés közben tapasztalható mozgásából – más szóval bemozdulásából – adódó elmosódás megakadályozásához, és milyen gyorsan mozog a téma.
A fényképezőgép bemozdulásának megelőzéséhez szükséges záridő több dologtól is függ, például hogy a használt objektív rendelkezik-e beépített képstabilizátorral (IS), illetve hogy mennyire szeles az idő. Azonban a legfontosabb tényező az objektív fókusztávolsága. Minél nagyobb zoomot használsz, annál inkább észrevehető a bemozdulás.
A probléma kiküszöbölésének általános szabálya, hogy a használt záridő értéke lehetőleg a tényleges fókusztávolsággal egyező vagy annál rövidebb legyen. Tehát 50 mm-es objektívbeállítással legfeljebb 1/50 mp, 200 mm-es objektívvel pedig legfeljebb 1/200 másodperc. Ilyenkor nem kell figyelembe venni a téma sebességét – de érdemes tovább olvasni!
A mozgó témák kimerevítéséhez szükséges záridő a fényképezőgéptől való távolságtól, valamint a mozgás irányától és sebességétől függ, de valószínűleg rövidebb záridőt kell majd használnod, mint gondolnád. 1/250 mp-es záridővel a lassan mozgó témák – például egy sétáló ember – merevíthetők ki, míg az 1/500–1/1000 mp-es záridőre például egy futó kimerevítése esetén lehet szükség. Az ennél gyorsabb témák, mint a repülő madarak és a száguldó autók éles megörökítéséhez már 1/1000 vagy akár 1/4000 mp-es záridőt kell használni.
Hasonlítsd csak össze ezeket a mozgó motorkerékpárról készített felvételeket. Látható, hogy a motor és a vezetője 1/200 mp-es záridőnél elmosódott, így bár a kép a mozgás általános benyomását kiválóan visszaadja, a részletek nem látszódnak. 1/1000 mp-nél azonban a részletek élesek, a cselekmény pedig ki van merevítve.
Készülj fel, hogy a rövidebb záridő használatához az ISO-beállítást is növelni kell, különösen a sportesemények és a természet fotózásakor.
Az akciójelenetek kimerevítésének hátránya, hogy maga az akció lényegét veszíti. A mozgó témákról készített képek gyakran dinamikusabbnak tűnnek, ha az éles téma mögött a háttér elmosódott. Ilyen hatás úgy érhető el, ha a záridő kellően hosszú egy kis elmosódáshoz, te pedig a fényképezőgépet a témával együtt, annak mozgásával azonos tempóban mozgatod. Ezt nevezik svenkelésnek.
Ilyenkor a kiválasztott záridő attól függ, milyen gyorsan mozog a téma, és milyen mértékű elmosódást szeretnél elérni. Nagyobb esély van a téma éles megjelenítésére, ha az AF módot AI Servo vagy Servo értékre állítod, így a fényképezőgép folyamatosan fókuszban tudja tartani a mozgó témát. A beépített optikai képstabilizátorral rendelkező objektívek képesek a fényképezőgép vízszintes svenkelése közben előforduló függőleges irányú „bemozdulás” kompenzálására, és fordítva. Ha az objektíveden van IS módkapcsoló, állítsd a svenkelő felvételekhez való 2. pozícióba – ezzel a beállítással ugyanis stabilizálható a függőleges mozgás, mégis megmarad a vízszintes mozgásból adódó elmosódás.
A képek szándékos elmosásához viszonylag hosszú expozíciót használhatsz – jó, ha egy másodpercnél hosszabb. A felvétel túlexponálásának megelőzése érdekében azonban keskenyebb rekesznyílást (tehát nagyobb, például f/16 vagy f/22 rekeszértéket), alacsonyabb ISO-beállítást vagy ND-szűrőt kell alkalmazni, hogy a fényképezőgépbe csak korlátozott mennyiségű fény jusson. Így exponálás közben már mozgathatod a fényképezőgépet (ami az egész fotó elmosását eredményezi), illetve állványra téve is stabilizálhatod, hogy csak a jelenet mozgó részei mosódjanak el. Ez utóbbi technikát tájképeken érdemes kipróbálni a hullámok és a folyó víz lágyításához, illetve városi jelenetek fotózásakor a mozgó járművek és az embertömegek elmosásához.
30 másodpercnél hosszabb expozíció esetén használd a Bulb üzemmódot. Néhány Canon fényképezőgép módválasztó tárcsáján egy „B” beállítás található, más gépeket előbb „M” (Kézi) üzemmódba kell állítani, mielőtt a záridőbeállítások között görgetve megjelenik a „BULB” felirat. Egy távoli időzítő vagy vezetékes távvezérlő is jól jöhet, nehogy az exponálógomb megnyomására a fényképezőgép megremegjen. A Canon Camera Connect alkalmazás használatát is érdemes átgondolni, hiszen ezzel a fényképezőgép távvezérlése okostelefonról végezhető.
Szerző: Marcus Hawkins
Az inspiráció elsődleges forrása lehet néhány hasznos fotós tanács, vásárlási útmutató vagy érdekes interjú – itt mindent megtalálsz a legjobb fényképezőgép vagy nyomtató kiválasztásához, és ahhoz, hogy kreatív elképzeléseidet valóra váltsd.
Vissza az összes tipphez és technikáhozA FOTÓZÁS ALAPJAI
A következő tippek segítségével megtudhatod, hogyan használhatod a svenkelést jobb akciófotók készítéséhez.
SPORTFOTÓZÁS
Tippek akciófotók készítéséhez a Canon fényképezőgépeddel.
MOZGÁS FOTÓZÁSA
Fedezd fel, hogyan rögzítheted a mozgó témákat, és hogyan keltheted a mozgás érzését a képeiden.