A csillagok mozgását bemutató fantasztikus fényvonalak megörökítése valódi kihívás, de néhány egyszerű lépést követve könnyedén elsajátítható a technika. Először állapítsd meg, hol az Északi-sark, ami egyszerűen megoldható az okostelefonos csillagtérkép alkalmazással. Ha úgy helyezkedsz, hogy az Északi-sark (vagy a déli féltekén a Déli-sark) legyen a fényképed fókuszpontja, valamint hosszú expozíciót használsz, a képen egy központi hely körül körkörös mintázat alakul ki. Ne feledd, hogy hosszú expozícióval készített képek esetén a mozgás okozta elmosódás elkerülése érdekében fontos az állvány használata.
A csillagok nem adnak túl sok fényt, ezért használj magas ISO-értéket (800, 1600 vagy magasabb), hogy tisztán látható fénycsóvákat kapj. Kísérletezz néhány próbafotóval, mielőtt hosszú expozícióval próbálkozol, mert minél nagyobb az ISO, annál valószínűbb, hogy a kép „zajos” lesz.
Bár a csillagok 24 óra alatt fordulnak körbe teljesen az égbolton, a teljes körkörös fénycsóva körülbelül 60–90 perces expozícióval érhető el. Ha az északi féltekén fotózol, hasznos viszonyítási pont lehet, ha megkeresed a sarkcsillagot, amely körül látszólag a többi csillag is forog.
Sok kamerán a leghosszabb záridő 30 másodperc, ezért használd a manuális mód (M) bulb expozíció beállítását. Ezzel olyan sokáig nyitva tarthatod a zárat, amilyen sokáig csak szeretnéd. Állítsd a fókuszt végtelenre, és ha készen állsz, próbáld ki a 30 perc körüli expozíciót. Ezután ismét ellenőrizd a fotót. Lehet, hogy szükség lesz néhány próbálkozásra – és némi türelemre –, de végül olyan képeket fogsz készíteni, amelyekkel elégedett leszel.
Egy másik lehetőség a time-lapse videó készítése az éjszakai égboltról. Számos Canon fényképezőgép, köztük a Canon EOS R6, az EOS R5 és az EOS 90D beépített intervalométert használó time-lapse videó felvételi móddal rendelkezik. Rögzítsd a fényképezőgépet egy állványra, és állíts be legalább 20 másodperces záridőt, a rekeszértéket és az ISO-értéket pedig ennek megfelelően állítsd be (az f/4 és az ISO640 általában beválik). Készíts egy próbafelvételt, tekintsd meg a felvételt, és végezd el a szükséges módosításokat az expozíció beállításain. Ezután állítsd be az intervalométert úgy, hogy néhány percenként egymást követő felvételeket készítsen.
A sorozat teljes felvételkészítési ideje attól függ, hogy milyen hosszú time-lapse videót szeretnél készíteni az éjszakai égboltról, illetve a képkockasebességtől. Például egy összesen 60 felvételből álló, 30 kép/mp sebességgel készített sorozatból két másodperc hosszúságú time-lapse videó lesz.
A jól megkomponált, csillagokról készített time-lapse felvétel bámulatosan rögzíti, ahogy az égbolt fokozatosan forogni kezd. Ha szerencséd van, vagy úgy tervezed meg a fotózást, hogy az egybeessen egy meteoresővel, a képen átrepülő hullócsillagok csodás galaktikus hatást kelthetnek. Tudd meg, hogyan örökítik meg a profik ezt a lenyűgöző égi jelenetet a meteoreső fotózásáról szóló útmutatónkból*.
Írta: Matthew Richards
*A kiválasztott nyelveken érhető el.
Az Adobe és a Photoshop az Adobe Egyesült Államokban és/vagy más országokban bejegyzett védjegye vagy védjegye.