TŰZIJÁTÉKOK FOTÓZÁSA
10 tipp a tűzijátékok fotózásához
Felszerelés, technikák és kompozíció – nagyszerű tippek tűzijáték-fotózáshoz.
Partifotózás
A legjobb az ünnepi időszakban, hogy egymást érik az összejövetelek és rendezvények, amelyek alkalmat adnak a közös nevetésre, táncra, lazításra és beszélgetésekre a családtagok és barátok számára. Akár kisebb baráti összejövetelen veszel részt, vagy a karácsonyt ünnepled családod körében, a szórakozás és összejövetelek kreatív megörökítésének tudása segít örökre megőrizni a kedves emlékeket. Ezeket a hasznos tippeket és technikákat követve nagyszerű, mindenki által kedvelt és megosztott partifotókat készíthetsz.
A partikra gyakran jellemzőek a gyenge fényviszonyok és a mozgó fotóalanyok, ezért fontos, hogy a fényképezőgép megfelelően be legyen állítva ezekhez a körülményekhez.
Nincs szükség vakura, viszont fontos figyelni, hogy a záridő elég rövid legyen a mozgás megörökítéséhez. A záridőt állítsd legalább 1/160 vagy 1/250 másodperce, a rekesznyílás pedig legyen viszonylag nagyobbra állítva (alacsonyabb f-szám). Az ISO közepes vagy magas értékre (például ISO 3200 vagy 6400) történő beállítása szintén segíthet ilyen helyzetekben.
Amennyiben vakut használsz, állítsd be úgy, hogy kedvező fényben tüntesse fel fotóalanyaidat. Ha Speedlite vakut használsz, ahelyett, hogy közvetlenül a felvétel tárgyára irányítanád, fordítsd a mennyezet felé, hogy a fény visszaverődjön alanyaidra. Ez nem csak természetesebb megvilágítást biztosít, de a felvételen szereplők számára sem lesz így zavaró.
A Speedlite 470EX-AI, a világ első Auto-Intelligent Bounce technológiával ellátott vakuja gondoskodik számodra az optimális visszaverődési szög kiválasztásáról. Felméri a környezeti viszonyokat, és automatikusan megdönti a vakufejet, hogy a fény a falak vagy a mennyezet legoptimálisabb pontjáról verődjön vissza – így lehetővé téve számodra, hogy kizárólag a felvétel elkészítésére összpontosíthass.
Amennyiben fényképezőgéped Wi-Fi-kompatibilis, és rendelkezel vezeték nélküli kapcsolatot támogató külső vakuval (vagy a vezetékes kapcsolat helyett külső vakukábellel), a vakut elhelyezheted valamelyik oldalon, és távolról is kioldhatod.
A vaku hatékony használatának alternatívájaként feltehetsz egy diffúzort vagy kis méretű fénylágyítót is a vakufejre. Ez szétszórja és tompítja a vaku által kibocsátott fényt, így segít természetesebben megörökíteni a bőrtónusokat a mozgókép kimerevítése közben.
Természetesen a beállított képeknek is megvan a maguk varázsa, de ha igazi örömteli pillanatokat szeretnél megörökíteni egy partin, ennek legjobb módja a természetes helyzetekre való összpontosítás.
Egy zoomos objektív, például a Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM, használatával távolabbi fotóalanyokat is befoghatsz, így túlzott feltűnés nélkül irányíthatod egy adott személyre a fényképezőgépet. Ugyanezen okból javasolt kikapcsolni készüléked AF-segédfényét is.
A természetes helyzetek megörökítésekor a vaku helyett jobban megéri nagy rekeszértéket, és közepes–magas tartományba eső ISO-beállítást használni az alanyok éles és fókuszált befogásához.
Nincs szükség vakura, viszont fontos figyelni, hogy a záridő elég rövid legyen a mozgás megörökítéséhez.
Legyen szó csillogó karácsonyi égőfüzérek rengetegéről vagy egy egyszerű gyertyalángról, az ünnepi időszak tele van megkapó fényekkel, amelyeket a megfelelő beállítással gyönyörű fénygömbökké varázsolhatsz felvételeid hátterében. A japán „bokeh” szót ezen fókuszálatlan kiemelt elemek esztétikai tulajdonságainak leírására használják.
A háttérben homályosan kiemelt elemek lehetnek nagyok és absztrakt megjelenésűek, vagy kisebbek és határozottabb formájúak, emellett a képzelőerődet szabadjára engedve az elhomályosított részeket csillag, szív vagy karácsonyfa alakúvá is formálhatod – ennek módját a fenti videóban ismerheted meg.
A hatás akkor érhető el a legkönnyebben, amikor az objektív rekesznyílása a lehető legnagyobb állásban van (például f/2.8 vagy f/2). Ez lehetővé teszi számodra a fókuszpont rendkívül pontos beállítását, hogy kiemelhesd fotóalanyodat az elhomályosított háttérből. Azonban kellemes, elhomályosítottan kiemelt elemeket kisebb rekesznyílás (pl. f/5.6) mellett is megörökíthetsz. A hatást a fotóalanyod és a háttér közötti távolság növelésével, vagy alanyodhoz közelebb lépve teheted még kifejezettebbé.
Míg a rövidebb záridő segít élesen megörökíteni a mozgó fotóalanyokat, ennek ellentétét alkalmazva használhatsz sokkal rövidebb záridőt, hogy mozgó hatást kelts a mozdulatlan alanyokat tartalmazó beállításokban.
Állíts be körülbelül 1/10 vagy 1/20 másodperces záridőt, amennyiben kézben tartod a fényképezőgépet, és ügyelj rá, hogy egy (viszonylag) mozdulatlan alany tisztán látható legyen a beállításban. Hasznos, ha az objektíved rendelkezik képstabilizátorral, mivel az segít élesebben tartani a képeket hosszabb záridő mellett. Bizonyos fényképezőgépek beépített képstabilizátorral vannak ellátva; ebben az esetben a funkció minden objektívvel kompatibilis.
Amennyiben állványt használsz, sokkal hosszabb expozíciós időt is használhatsz a hatás eléréséhez. Az exponáláshoz használj vezetékes vagy vezeték nélküli távoli kioldás funkciót, a Canon Camera Connect alkalmazást, vagy az önkioldó módot.
A vaku exponálás alatti kioldását szabályozva a buli hangulatát kreatív módon megragadó, élénk fénycsíkokat örökíthetsz meg, miközben fotóalanyod továbbra is éles marad a felvételen. Állíts be egy körülbelül egy másodperces zársebességet, és válassz az első vagy második redőnyös szinkronizálási mód közül fényképezőgéped vakubeállítási menüjében.
Az első redőnyös szinkronizálás az alapértelmezett beállítás a legtöbb készüléken. Elsüti a vakut az exponálás kezdetekor, és rögzíti az alany előtti esetleges elmosódásokat. A második redőnyös szinkronizálás az exponálás végén süti el a vakut, rögzítve az alany mögötti fénycsíkokat és egyéb részleteket.
Ne feledd, hogy az összejövetelekről készült képeknek nem kell feltétlenül zsúfolva lenniük emberekkel. Az apróbb részletekre, például a karácsonyfán lógó díszekre, a vacsoraasztal dekorációjára, vagy az ünnep hangulatát magukba sűrítő egyéb tárgyakra való összpontosítás szintén hatékony mód az esemény hangulatának és pillanatainak megragadására.
Amennyiben nem tudsz elég közel kerülni a fotóalanyhoz az általad használt objektívvel, választhatsz makroobjektívet, például a Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM, a Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM vagy a Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM objektívet. Továbbá, egy viszonylag nagy rekesznyílású objektív, például a Canon EF-M 28 mm f/3.5 Macro IS STM (EOS M fényképezőgépekhez), lehetővé teszi a közeli felvételkészítést, miközben nagyobb részt örökíthetsz meg az alanyod környezetéből, ezáltal kontextust adva a jelenetnek.
Írta: Matt Golowczynski
Az inspiráció elsődleges forrása lehet néhány hasznos fotós tanács, vásárlási útmutató vagy érdekes interjú – itt mindent megtalálsz a legjobb fényképezőgép vagy nyomtató kiválasztásához, és ahhoz, hogy kreatív elképzeléseidet valóra váltsd.
Vissza az összes tipphez és technikáhozTŰZIJÁTÉKOK FOTÓZÁSA
Felszerelés, technikák és kompozíció – nagyszerű tippek tűzijáték-fotózáshoz.
NYOMTATÁS ÉS ALKOTÁS
Dekorációk és kellékek, melyeket otthon ki tudsz nyomtatni a Creative Park alkalmazással.
CSALÁDI FOTÓZÁS
Fedezd fel a kompakt, intelligens PTZ-kamera használatának új módjait.