A tájfotózásnál gyakran az a cél, hogy a lehető legtöbb részlet visszaadása érdekében a jelenet egészét tökéletes élességgel örökítsük meg. Ezt maximális mélységélességnek nevezzük. Az eléréséhez szűk rekeszértéket (magas f-számot) kell beállítanod. A fenti példákon megfigyelhető, hogy mi a különbség a nagy és a szűk rekesszel készített tájképek között.
Az első képen f/4-es rekeszértéket használtunk. Az előtérben látható fa élesen jelenik meg, az azt körülölelő táj azonban lágyabb. A második képen használt szűkebb, f/16-os rekeszérték az elő- és hátteret egyaránt tisztábban örökíti meg. A nagy rekesz igen hasznos lehet, ha a táj egyetlen kulcsjellemzőjét szeretnéd kiemelni, legtöbbször azonban a szűk rekeszérték és a maximális mélységélesség a célravezetőbb. A tájképekhez használandó rekeszérték beállításának egy egyszerű módja, ha AV üzemmódra váltasz, majd a tárcsa segítségével megadsz egy szűk rekeszértéket, például az f/16-os értéket. Figyelj oda a záridőre – ha túl alacsony, előfordulhat, hogy az elmosódott képek elkerülése érdekében állványt kell használnod vagy növelned kell az ISO-értéket.
A lehető legélesebb képek elkészítéséhez érdemes az objektív „optimumának” használatával fotóznod. Általános szabályként elmondható, hogy az objektív a legnagyobb rekeszérték-beállítástól két f-értéknyire biztosítja a legélesebb eredményt. Ha tehát olyan objektívet használsz, amelynél a legnagyobb beállításnál f/2.8 az f-érték, az adott objektív esetében az optimum az f/5.6 érték körül helyezkedik el.
A tájfotósok körében gyakori problémának számít, hogy ha ráfókuszálnak valamire az előtérben, azzal azt kockáztatják, hogy az adott dolog mögött minden túl lágyan jelenik meg a képen. Ez fordítva is igaz: ha a háttérben lévő elemekre fókuszálunk, az előtér lesz homályos. A hiperfokális távolsággal való fókuszálással megkeresheted, melyik a legközelebbi pont, amelyre ráfókuszálva a háttér élessége még megfelelő, így a felvételed nagyobb része lesz éles. A technika nem olyan bonyolult, mint amilyennek hangzik, ráadásul a Photo Companion alkalmazásban elérhető mélységélesség (DOF) és hiperfokális távolság kalkulátor elvégzi helyetted a munka oroszlánrészét.