Jonathan és Angela Scott
A fekete-fehér képeken a kompozíció, a kontraszt, az alak, a textúra és a forma játszik főszerepet. A monokróm fotózás időtálló minőségét az alábbi lépések betartásával érheted el.
Jonathan és Angela Scott
A fekete-fehér képeken a kompozíció, a kontraszt, az alak, a textúra és a forma játszik főszerepet. A monokróm fotózás időtálló minőségét az alábbi lépések betartásával érheted el.
Helen Bartlett – Canon nagykövet
Azokat a jeleneteket, amelyeken a színek hatása számít – például a naplementék esetében –, érdemes színesen hagyni, a fekete-fehér kezelés azonban rengeteg más témához lehet alkalmas. Nehéz felmérni, mihez passzol igazán az egyszínű kép, a hatás előnézeti megtekintéséhez azonban használható az Élő nézet kijelző.
Háromféleképpen készíthetők fekete-fehér képek: állítsd a fényképezőgépet egyszínű felvételi módra, vagy rögzíts egy színes fényképet, és készíts belőle fekete-fehér másolatot a fényképezőgépben vagy egy külső szoftver segítségével. Ha a képet később alakítod át fekete-fehérre, meggondolhatod magad, bár a monokróm felvételkészítéssel időt takaríthatsz meg.
A Kreatív automatika (CA) móddal rendelkező fényképezőgépeken kiválasztható az Egyszínű hangulat opció. Ha jobban bele szeretnél szólni a képek megjelenésébe, válaszd ki a Kreatív zóna módok egyikét (Program (P), Rekesz-előválasztás (Av), Záridő-előválasztás (Tv), Manuális (M) vagy Izzó (B)), a Képstílus menüben pedig válaszd az Egyszínű lehetőséget. A Képstílus menüt a fényképezőgép főmenüjén keresztül érheted el, de a módosításokat a Gyorsvezérlés képernyőn is elvégezheted.
Mint a többi Képstílus-opció esetében is, az Egyszínű beállítás testreszabásával különböző megjelenéseket érhetsz el. Ehhez jelöld ki a Képstílus menüben, majd nyomd meg az INFO gombot.
Az Egyszínű beállításra több egyedi lehetőség is jellemző: a Szűrőeffektus és a Színezés. Sok szín hasonlít egymásra, ha a szürke árnyalataivá alakítják őket, de a szűrőhatás a fényerő növelésével vagy csökkentésével segít kihangsúlyozni az adott színeket. Fényképezőgéped négy szűreffektussal rendelkezik: sárga, narancs, vörös és zöld. A saját színét mindegyik fényesebbé teszi, a többi színt pedig eltérő mértékben elsötétíti.
Ez kelti a legfinomabb hatást, ezért sokféle fotózási típushoz remekül alkalmazható. Például az izgalmasabb tájképhez növelheti a kontrasztot a kék ég és a fehér felhők között, valamint enyhén mérsékelheti a világos bőrtónusokat.
A narancs szűrő jó választás lehet az építészet és a városképek megörökítéséhez, és kihangsúlyozhatja a téglafalakat. Ezen kívül a portrékon a sárga szűrőnél nagyobb mértékben enyhíti a bőrtónusokat és a bőrhibákat.
Erős kontrasztot generál, ami gyakran jön jól a nyári napokon készített fotóknál: a kék eget sötétebbé teszi, és kihangsúlyozza a felhőket. Az Egyszínű képstílus kontrasztparaméterének növelésével a hatás még erőteljesebbé tehető.
A zöld szűrő használatával akkor próbálkozz, amikor növényeket örökítesz meg, mivel kontrasztot teremthet a zöld lombok és a virágok, illetve az őszi falevelek között. A szabadtéri jeleneteken a fákat és a füvet is megvilágítja, de a kék eget is fényesebbé, ugyanakkor kevésbé drámai hatásúvá teszi.
A színezés használatával a monokróm képekhez színek adhatók. Négy opció közül lehet választani: szépia, kék, lila vagy zöld. A szűrők és a színezés kombinálásával lenyűgöző képek készíthetők.
A fekete-fehér fotók elkészítését követően ne felejtsd el a képstílust visszaállítani színesre, különben az azt követő képek is monokrómok lesznek.
Fedezd fel, hogyan készíthetsz lenyűgöző fekete-fehér képeket az esküvőtől kezdve a tájképeken át a sport- és portréképekig.
Chris Ward színvak fotós felfedi, hogyan készíthetsz olyan képeket, amelyek a finomabb részletekre összpontosítanak.
Készíts lenyűgöző fekete-fehér természetfotókat a PowerShot G7 X Mark III fényképezőgéppel.
Fedezd fel, hogyan készít Stephen McNally misztikus, hosszú expozíciójú fekete-fehér fényképeket.