Jobb tájkép-expozíciók

Dombos tájkép mezőkkel és fákkal, kék, de felhős égbolttal a háttérben. Fénysugarak törnek át a felhőkön, és a fény egyenetlenül esik a mezőkre.

Nem mindig lehetséges egyszeres exponálással olyan felvételt készíteni, amely a tájképen az előtér és az ég részleteit is megtartja. Itt olvashatsz egy egyszerű útmutatót, hogy ez miért történik, és mit tehetsz ellene.

Egyenetlen expozíciók

Három változata ugyanannak a napnyugtát ábrázoló képnek. A bal oldalon a kép alulexponált, középen túlexponált, a jobb oldalon pedig megfelelően exponált, így mind a háttérben lévő naplemente, mind az előtérben lévő zöld dombok jól láthatók.

Nézd meg, mennyivel jobb a helyes expozícióval készül kép a naplementéről. A bal oldalon a kép alulexponált, középen túlexponált, a jobb oldalon pedig megfelelően exponált, így mind a háttérben lévő naplemente, mind az előtérben lévő zöld dombok jól láthatók.

Gyakran tapasztalhatsz magas szintű kontrasztot tájképek fényképezésekor, amikor az égbolt enyhén vagy lényegesen világosabb az előtérnél. Az egyszeres exponálás csak egyszer állítható be a fényképezőgépen. Szóval, ha az égre exponálsz, alulexponált lehet az előtér, ha pedig az előtérre exponálsz, az ég lehet túlexponált. A nagy kontrasztú jeleneteknél előfordulhat, hogy részletek vesznek el mindkét területen. Ennek kivédéséhez használhatsz olyan eszközöket, mint a fokozatos ND-szűrő vagy az expozíció összeolvasztása.

Hisztogram

A screengrab from the camera showing a picture of a stony beach with a hill and a cloudy sky in the background. On the right a histogram and RGB scale are showing.

A hisztogram segítségével könnyedén ellenőrizheted, hogy vannak-e expozíciós problémák. A felvétel lejátszásakor nyomd meg többször az INFO vagy DISP gombot, amíg az információs kijelzőn meg nem jelenik a hisztogram.

A grafikon vízszintes tengelye jelöli azt a fényerő-tartományt, amelyet a fényképezőgép egyetlen felvételen rögzíteni tud, a hisztogram alakja pedig a jelenet fényerejét mutatja – a bal oldalon lévő árnyékoktól a jobb oldalon lévő csúcsfényekig.

Ha a hisztogram a grafikon egyik oldalára tolódik, az expozíció-kompenzációval javíthatod az expozíciót. Ha a hisztogram mindkét oldalon magas, akkor érdemes lehet csökkenteni a kontrasztot.

Szűrők

A tájfotózásnál jellemzően fokozatos semleges szűrőt (ND) használnak a kontraszt szabályozásához. Felül sötét, alul tiszta – ezek a szűrők csökkentik a világos ég expozíciós szintjét, és közelebb hozzák az előtér expozíciójához, így több részlet rögzíthető mindkét területen egyetlen felvételen.

Különböző sűrűségi és erősségi szintű ND-szűrők kaphatók: napnyugtakor és napfelkeltekor nagyobb sűrűségű szűrő szükséges a szélsőségesebb kontrasztszintek miatt.

Állítsd a fényképezőgéped Manuális (M) módra, majd állítsd be a rekeszértéket, a záridőt és az ISO-értéket, hogy megfelelő expozíciót érj el az előtérben. Ezután az expozíció módosítása nélkül használd a szűrőt az ég sötétítéséhez.

A digitális mód

Tengerparti móló egy köves tengerparton, felette felhős éggel. A víz és a felhők a kép elkészítéséhez használt hosszú expozíciótól egyenletesnek látszanak.

Készült: EF 24-105mm f/4L IS USM

  • rekesz 16.0
  • záridő 91
  • ISO 100

Ha RAW-fájlokat rögzítesz, a Digital Photo Professional szoftver segítségével sokkal több részletet nyerhetsz ki a képen lévő árnyékokból és csúcsfényekből a fájlok feldolgozása során. Látogass el a Canon weboldalára, és töltsd le ingyen.

Expozíciótartományt is rögzíthetsz a fényképezőgépen az expozíció-kompenzáció vagy automatikus expozíciósorozat készítése funkciókkal, ha elérhetők. Ezután a fényképek legjobb részeinek összeolvasztásával dolgozhatod fel a képeket. Azonban sok mindenre van szükség ahhoz, hogy egyetlen felvételből tökéltes képet alkothass a fényképezőgépen. Például kevesebb időt kell a szerkesztésre szánnod, és időt takarít meg számodra, amikor hosszú expozíciós tájképekkel kísérletezel.

Kapcsolódó termékek

Kapcsolódó cikkek

A tájfotózáshoz legideálisabb objektívek

Minden információ, amire szükséged lehet a megfizethető fix fókusztávolságú objektívek és zoomobjektívek kiválasztásához.

A kézi tájfotózás alapjai

Tudd meg, hogyan készíthetsz lélegzetelállító tájképeket állvány nélkül.

Hogyan szerkesszük a nyomtatásra szánt tájképeket?

Szerkesztőtechnikák, melyekkel a festői képek műalkotásokká változtathatók.

Tippek szélsőséges időjárási körülmények melletti fotózáshoz

Akár a felszerelésed szeretnéd megóvni, akár saját védelmedről gondoskodnál, bevált tippjeinket és trükkjeinket követve elsajátíthatod a szélsőséges időjárási viszonyok melletti fotózás alapjait.