Nem mindig lehetséges egyszeres exponálással olyan felvételt készíteni, amely a tájképen az előtér és az ég részleteit is megtartja. Itt olvashatsz egy egyszerű útmutatót, hogy ez miért történik, és mit tehetsz ellene.
Jobb tájkép-expozíciók
Egyenetlen expozíciók
Gyakran tapasztalhatsz magas szintű kontrasztot tájképek fényképezésekor, amikor az égbolt enyhén vagy lényegesen világosabb az előtérnél. Az egyszeres exponálás csak egyszer állítható be a fényképezőgépen. Szóval, ha az égre exponálsz, alulexponált lehet az előtér, ha pedig az előtérre exponálsz, az ég lehet túlexponált. A nagy kontrasztú jeleneteknél előfordulhat, hogy részletek vesznek el mindkét területen. Ennek kivédéséhez használhatsz olyan eszközöket, mint a fokozatos ND-szűrő vagy az expozíció összeolvasztása.
Hisztogram
A hisztogram segítségével könnyedén ellenőrizheted, hogy vannak-e expozíciós problémák. A felvétel lejátszásakor nyomd meg többször az INFO vagy DISP gombot, amíg az információs kijelzőn meg nem jelenik a hisztogram.
A grafikon vízszintes tengelye jelöli azt a fényerő-tartományt, amelyet a fényképezőgép egyetlen felvételen rögzíteni tud, a hisztogram alakja pedig a jelenet fényerejét mutatja – a bal oldalon lévő árnyékoktól a jobb oldalon lévő csúcsfényekig.
Ha a hisztogram a grafikon egyik oldalára tolódik, az expozíció-kompenzációval javíthatod az expozíciót. Ha a hisztogram mindkét oldalon magas, akkor érdemes lehet csökkenteni a kontrasztot.
Szűrők
A tájfotózásnál jellemzően fokozatos semleges szűrőt (ND) használnak a kontraszt szabályozásához. Felül sötét, alul tiszta – ezek a szűrők csökkentik a világos ég expozíciós szintjét, és közelebb hozzák az előtér expozíciójához, így több részlet rögzíthető mindkét területen egyetlen felvételen.
Különböző sűrűségi és erősségi szintű ND-szűrők kaphatók: napnyugtakor és napfelkeltekor nagyobb sűrűségű szűrő szükséges a szélsőségesebb kontrasztszintek miatt.
Állítsd a fényképezőgéped Manuális (M) módra, majd állítsd be a rekeszértéket, a záridőt és az ISO-értéket, hogy megfelelő expozíciót érj el az előtérben. Ezután az expozíció módosítása nélkül használd a szűrőt az ég sötétítéséhez.
A digitális mód
Ha RAW-fájlokat rögzítesz, a Digital Photo Professional szoftver segítségével sokkal több részletet nyerhetsz ki a képen lévő árnyékokból és csúcsfényekből a fájlok feldolgozása során. Látogass el a Canon weboldalára, és töltsd le ingyen.
Expozíciótartományt is rögzíthetsz a fényképezőgépen az expozíció-kompenzáció vagy automatikus expozíciósorozat készítése funkciókkal, ha elérhetők. Ezután a fényképek legjobb részeinek összeolvasztásával dolgozhatod fel a képeket. Azonban sok mindenre van szükség ahhoz, hogy egyetlen felvételből tökéltes képet alkothass a fényképezőgépen. Például kevesebb időt kell a szerkesztésre szánnod, és időt takarít meg számodra, amikor hosszú expozíciós tájképekkel kísérletezel.
Kapcsolódó termékek
-
EOS R8
Lépj át a teljes képmezős fényképezés és videózás világába, és valósítsd meg kreatív ambícióid. -
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompakt, könnyű, 24mm-es prím objektív, amely ideális tájképek, vlogok és belső terek fotózásához, valamint nagyszerű makrófelvételek készítéséhez is. -
RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM
Kis méretű és lenyűgözően könnyű, RF sorozatú, 24-50 mm-es zoomobjektív, amelyet minden nap használhatsz utazáshoz, tájképek készítéséhez és egyéb célokra.
Kapcsolódó cikkek
A tájfotózáshoz legideálisabb objektívek
Minden információ, amire szükséged lehet a megfizethető fix fókusztávolságú objektívek és zoomobjektívek kiválasztásához.
A kézi tájfotózás alapjai
Tudd meg, hogyan készíthetsz lélegzetelállító tájképeket állvány nélkül.
Hogyan szerkesszük a nyomtatásra szánt tájképeket?
Szerkesztőtechnikák, melyekkel a festői képek műalkotásokká változtathatók.
Tippek szélsőséges időjárási körülmények melletti fotózáshoz
Akár a felszerelésed szeretnéd megóvni, akár saját védelmedről gondoskodnál, bevált tippjeinket és trükkjeinket követve elsajátíthatod a szélsőséges időjárási viszonyok melletti fotózás alapjait.