Ezek a gyorstippek segítenek elkerülni a képek túlexponálását (túl világos megjelenését).
A legjobb expozíció elérése
Képek megtekintése
Ha egy kép expozíciója túl hosszú, akkor fennáll a kockázat, hogy a legvilágosabb területeken minden részlet eltűnik, és természetellenes lesz a hatás. Ezt nehéz lehet észrevenni pusztán a fényképezőgép kijelzőjén megjelenített képen, mivel a kijelző fényerő-beállítása szerint a képek sötétebbnek vagy világosabbnak tűnhetnek, mint amilyenek valójában.
A hisztogram megjelenítése
A fényerőhisztogram megjelenítése a képek mellett segítséget nyújthat, mivel vizuális útmutatásként szolgál a képek expozíciójához. A hisztogramot az INFO vagy DISP gomb ismételt megnyomásával jelenítheted meg az információs képernyőn végig lépkedve a képlejátszás közben.
A hisztogram tulajdonképpen egy oszlopdiagram, amely a kép fényerőszintjeinek megoszlását mutatja – balra a sötét, jobbra a világos részek arányát. A hisztogram magassága az egyes pontokon a diagram mentén azt mutatja, hogy az adott fényerőszintet mennyi képpontnál rögzítették. Minél több képpont található a tengely bal oldalán, annál sötétebb a kép, és minél több képpont van a tengely jobb oldalán, a kép annál világosabb.
Ha a hisztogram csúcsértéke a diagram szélső bal oldalán van, akkor előfordulhat, hogy a kép alulexponált (túl sötét). Ha a hisztogram csúcsértéke a diagram jobb oldalán van, akkor előfordulhat, hogy a kép túlexponált (túl világos).
Figyelmeztetés túlexponálásra
Még egyszerűbb vizuális útmutatáshoz aktivált a Figyelmeztetés túlexponálásra opciót, amelyet a fényképezőgép menüjében találsz meg. Ez a funkció a kép potenciálisan túlexponált részeit villogva jeleníti meg a lejátszás közben, hogy gyorsan eldönthesd, hogy ezek a részek fontosak-e a képhez és szükség esetén korrigáld őket az expozíciókompenzáció segítségével.
Expozíció-kompenzáció
Az exponálási problémák megoldásához használd a fényképezőgép Expozíciókompenzáció funkcióját. Ezt a Gyorsvezérlő képernyőn keresztül teheted meg. A következő kép sötétebbé tételéhez forgasd el a fő tárcsát úgy, hogy a jelzés a skála bal oldala felé mozduljon el. A következő kép világosabbá tételéhez mozgasd a jelzést jobbra. Az expozíciókompenzáció visszaállításához igazítsd a jelzést a skála közepére. Biztonsági óvintézkedésként az expozíciókompenzáció automatikusan nullára állítódik a fényképezőgép kikapcsolásakor.
Kapcsolódó termékek
-
Tükör nélküli fényképezőgépek
EOS R10
Tedd meg a következő lépést a fényképezés és a videózás terén az APS-C méretű érzékelő köré épített tükör nélküli, EOS R-rendszerű fényképezőgéppel. -
Alapobjektív
RF 50mm F1.8 STM
Egy kompakt, csendes és könnyű 50 mm-es, fix fókusztávolságú RF objektív széles, f/1,8-es rekesznyílással, tökéletes kreativitásod kiaknázásához. -
RF objektívek
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Ideális objektív mindennapi használatra a teljes képmezős, tükör nélküli fotózás szerelmeseinek. Az egyszerűen használható RF 24-105mm F4-7.1 IS STM könnyű, kompakt kialakítású, és készen áll arra, hogy magasabb szinten műveld a fotózás művészetét.
Kapcsolódó cikkek
-
A FOTÓZÁS ALAPJAI
Az expozíció beállítása
Tanuld meg tökéletesen a rekeszérték, a záridő és az ISO-érték beállítását.
-
CAMERA FEATURES
Using your camera's histograms
Learn how to read your camera's luminance and RGB histograms and use them to guide your exposure settings.
-
CAMERA FEATURES
Exposure Compensation
Exposure Compensation helps your camera deal with unusually bright or dark scenes. Find out how to use it for better exposure.
-
A FOTÓZÁS ALAPJAI
Tippek a záridő használatához
Sajátítsd el mesterfokon a záridő használatát kezdőknek szóló útmutatónkkal, hogy jobban sikerüljenek az akciófotóid.