KREATÍV NYOMTATÁS

Fedezd fel a művészi kézműveskedés világát a Canon Creative Park segítségével

Nézd meg, hogy egy tehetséges művész hogyan használja Canon PIXMA nyomtatóját a Canon Creative Park jégmadaras sablonjának következő szintre emelésére.
Egy fényes papírból készült jégmadár ül egy ember kezén, a háttérben növények és festmények láthatók.

Több ezer papírdíszekkel kapcsolatos ötlet és sablon közül választhatsz a Canon Creative Park kínálatából, az építészettől a szezonális dekorációig. Egyszerűen válaszd ki a sablont, és kövesd az utasításokat. De mi van akkor, ha magasabb szintre szeretnéd emelni? Ilyenkor lehet segítségedre Zack Mclaughlin művész és illusztrátor, a Papír és fa alkotója.

Zack régóta kedveli a természet világát, különösen a madarakat szereti nézni és fotózni is a Canon EOS 90D fényképezőgépével. Híres áruházaknak, múzeumoknak, sőt, Sir David Attenborough-nak is alkotott már installációkat. Zacket a részletekre való odafigyelés különbözteti meg a többiektől, és a természet iránti csodálata minden alkotásában megmutatkozik.

Logikus tehát, hogy Zack madárrajongóként a 3D-s papírdíszek közül a jégmadarat választja.

Első lépések

Canon PIXMA nyomtató pihen egy munkafelületen egy nyitott laptop mellett, és a laptop képernyőjén megjelenő Canon Creative Park sablont nyomtatja ki.

A 3D-s papírdíszek készítése kihívást jelenthet a felnőttek számára, de legalább annyira kifizetődő is, és a Canon Creative Park tele van papírdíszekkel kapcsolatos ötletekkel, amelyekbe belevághatsz.

Egy férfi egy asztal fölé dőlve óvatosan, egy szike segítségével sablonokat vág ki papírlapokból egy vágószőnyegen.

A papírdíszek készítése nagyszerű módja lehet annak, hogy igazán belemerülj egy kreatív folyamatba, a sablonok nyomtatásától kezdve a vágáson át egészen az összeállításig. „Elég jó vagyok abban, hogy teljesen elmélyüljek benne. Aztán órákkal később eszmélek csak rá, hogy megéheztem vagy megszomjaztam. Nagyon el lehet veszni benne – mondja Zack. – Mindig be van kapcsolva a rádió, vagy egy fantasy hangoskönyvet hallgatok. Abszolút geek vagyok.”

A kreatív folyamatok első lépésének a megfigyelésnek és a felkészülésnek kell lennie. Zack a helyi mocsaraknál látott néhány jégmadarat, akikről fotókat is készített. „Szeretek a szabadban lenni és megörökíteni a természetet, különösen a csendes, kora reggeli órákban, átélni ezeket a békés pillanatokat” – mondja Zack. „Ezt az érzést akarom bent is elérni.”

A saját képei mellett Zack gyakran tanulmányozza a könyveket és az online rajzokat, hogy felkészüljön egy-egy modell megalkotására. Miután kiválasztotta a jégmadaras sablonját a Canon Creative Park alkalmazásban – amely okostelefonos alkalmazásként és webhelyként is elérhető – a Canon PIXMA Ts5350a sorozatú nyomtatóval nyomtatta ki ezt és egyéb inspirációs képeket.

Annak érdekében, hogy tökéletes, pontos színekkel és kontúrokkal rendelkező nyomatot kapjon, Zack egy gyors és egyszerű folyamatot követett a nyomtató karbantartásához a Beállítások menüpontban, és elvégezte az összes szükséges fúvókaellenőrzést. Az üzemmódok közül a vázlat vagy normál üzemmód helyett a legjobb minőséget választotta. Amikor ezt elvégezte, eljött a kreativitás ideje.

„Szeretem azt a kihívást, hogy olyan anyagok használatával, mint a papír, valami olyan szépet alkossak, ami megtalálható a természetben” – meséli Zack. „Rengeteg dolgot el lehet készíteni papírból, mint például a dombornyomás, és a Canon Matte Photo Paper matt fotópapír a tökéletes választás hozzá. Minden papír kissé puha, így nyomással mélyedést lehet rajtuk ejteni. Nagyon jó móka túlmutatni azon, amit az emberek általában a papírról gondolnak, hogy az valami lapos anyag. Annyi lehetőség rejlik benne!”

A tervezés és a folyamat

A papír jégmadár sablonjának sok különböző darabja – némelyik összeillesztve, némelyik még folyamatban – hever az asztalon egy olló mellett.

Zack illusztrációt tanult, és évekig gyerekkönyveket illusztrált, mielőtt jött a felismerés, hogy a 3D-s alkotások érdeklik. „Vicces, hogy most már nem sok illusztrációt készítek, csak 3D-s dolgokat – mondja. – Fiatalabb koromban álmodni sem mertem ilyesmiről. Nem is hittem, hogy van ilyenre lehetőség.”

Egy kézpár ollóval vág ki egy papírtollat.

„Készítek egy nagy halom tollat, de leginkább csak szemre – mondja Zack. – A végére érek, és rájövök, hogy még szükségem van néhányra. Eléggé felkészülten kezdek hozzá, de néha kissé kaotikus lesz.”

Nem meglepő, hogy a Canon Creative Park alap jégmadár sablonjának elkészítése elég egyszerű volt Zack számára, de hozzátett néhány személyes részletet is, amelyek megalapozták végső motivációját – hogy életre keltse papírmadarait.

„Mindig arra törekszem, hogy a modelljeimet realisztikussá tegyem – magyarázza. – A varázslat a részletekben rejlik, csupán akkor értheted meg, hogy hogyan készül, ha rendkívül közelről nézed.”

Miután Zack kinyomtatta az összes lapos elemet, és szike segítségével kivágta őket, papírtollakat adott hozzá, mielőtt összeillesztette a darabokat. Zack 160 g/m² texturált színes papírból kivágott egy alap levélformát, és az ujja és a hüvelykujja közé szorította. Ollóját egy másik ujjára támasztotta, majd minden darabnak bevagdosta a széleit rojtosra. Minden projektje esetén nagyon fürgén elvégzi ezt. „Soha nem vágtam meg magam – mondja. – Hátul tartom az egyik ujjammal egyfajta biztosítékként, így mindig érzem, hogy hol van a penge.”

Zack becslései szerint körülbelül 400 papírtollat használt ehhez a jégmadárhoz, és azt tanácsolja, hogy mindig a farkánál kezdd, és úgy rétegezd. Azzal, hogy az összes plusz tollazatot hozzáadta a további tollakkal, Zack tudta, hogy a csőrnek és a lábaknak körülbelül 10%-kal nagyobbnak kell lenniük, különben aránytalannak tűnne.

A részletekre való odafigyelés

Egy ember a kezében tartja a jégmadarat, miközben a másik kezében ecsettel festi a jégmadár fejét.

„Akril festékeket használok, és vízzel hígítom őket, majd erőteljesebb festékpacákat festek az erősebb színfoltokhoz – mondja Zack. – Szeretem a színjátszó festékeket, amelyek jól passzolnak a madarak textúrájához.”

Miután a madár tollazata elkészült, összeragasztotta és megszáradt rajta a ragasztó, Zack akrilfestékkel díszítette. „Szerencsére a Creative Park sablonok nagyon részletesek, így segítettek a madár színében” – mondja.

A csőrt a festés után lakkozta, hogy fényes, valósághű megjelenést kölcsönözzön neki, a jégmadár szemét pedig akrilgolyókkal és azok befestésével alakította át, hogy élethűbb legyen. Ezután egy másik sablonból egy másodlagos szemhéjat készített, hogy a szemek kissé beékeltebbnek tűnjenek.

Zack számára az alkotás művészete meditatív. „Egészen megfeledkezel minden másról, még akkor is, ha az alkotási folyamat nem a tervek szerint halad – mondja. – Nem gondolhatsz az életed egyéb problémáira. Nincsenek zavaró képernyők, mert csak a kezeid használod. Tényleg a tapintás a fő, és eltereli a gondolataidat minden másról.”

Az elkészült termék

Egy kész papír jégmadár ül egy ágon üvegbura alatt az asztalon, mellette cserepes növény.

Ebben a négy napon át tartó projektben elkészített jégmadár lett Zack legkedvesebb munkája, ahogy minden egyéb projektje is. „A fejemben csak a végeredmény van meg, és mindig jól akarom csinálni” – mondja.

Amikor már majdnem kész volt, még néhány finomítást végeztem rajta, például a fejet kissé lefelé fordítottam, hogy úgy nézzen ki, mintha a madár készen állna lecsapni egy gyanútlan halra. Végül Zack úgy döntött, hogy egy ágra ültetve helyezi el egy üvegbura alatt. „Az alaphoz egy fémhuzalt erősítettem, és a festés előtt modellező gitt és egy fogpiszkáló segítségével megformáztam, hogy textúrát hozzak létre” – magyarázza.

Sokak számára, akik látják Zack alkotásait, ez lehet az egyetlen módja annak, hogy közel kerüljenek és megvizsgáljanak néhányat ezek közül a madarak közül. „Szeretnék segíteni abban, hogy az emberek tudatosabbak legyenek a természettel kapcsolatban, és jobban értékeljék azt; célom az is, hogy a természetet bevigyem a beltéri környezetbe, úgy, hogy közben nem háborgatom. Az alkotásaimat hasonlították már korábban is a vegán preparáláshoz” – viccelődik.

Ha Zack lenyűgöző papírdíszei inspiráltak téged, próbáld ki a Canon Creative Park sablonjainak bármelyikét! Ne felejtsd el megosztani papírból készült alkotásaidat a közösségi oldalakon a #MadeWithPIXMA hashtag használatával.

Írta: Natalya Paul

Kapcsolódó termékek

  • Otthoni nyomtatók

    PIXMA TS5350a sorozat

    A PIXMA TS5350a sorozat sokoldalú hordozókezeléssel, izgalmas kreatív alkalmazásokkal és problémamentes okostelefonos csatlakoztathatósággal teszi lehetővé dizájneszközeid tárházának bemutatását.
  • Tintasugaras nyomtatók

    Matte Photo Paper MP-101

    A Matte Photo Paper fotópapír kiváló minőségben, matt felülettel jeleníti meg a fényképeket, grafikus és szöveges anyagokat. Kreatív célokra, például üdvözlőlapokhoz, reklámokhoz és papírdíszekhez is használható.
  • Tintasugaras nyomtatók

    Matte Photo Paper MP-101D

    Valósítsd meg ötleteidet ezzel a sokoldalú hordozóval. Tökéletes választás hobbiművészek és kézművesek számára saját üdvözlőkártyákhoz, emlékkönyvbe való kiegészítőkhöz és a Creative Park oldalán található kézműves projektekhez.

Kapcsolódó cikkek